Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak už jsem jednou zmiňovala, potkani nejsou špinaví nebo smrdutí, pokud je k tomu „nenutíte“. Naopak jsou velmi čistotní. Myjí se dokonce 8krát denně (což je víc než kočka) a navíc pokaždé, když na ně někdo šáhne.

 

 

Čištění klece

Klec by se měla čistit jednou za týden nebo za dva (záleží na typu podestýlky). Určitě je jí ale potřeba měnit pokaždé, jakmile začne, byť jen málo, zapáchat. Pokaždé, když čistíte klec, pečlivě umyjte misku, napáječku (i vevnitř nejlépe štětkou na láhve), všechny patra a vnitřek klece. Vše musí pečlivě uschnout! Také vše vyperte (hamak, popřípadě čepici apod.). Pokud používáte saponát, měl by co nejméně být cítit. Sice nám to voní, ale oni se to hned snaží „přebýt“ močí. Jednou za půl roku byste měli klec vytáhnout ven, pořádně očistit (např octovou vodou) a nechat v zimě vymrznout nebo v létě uschnout na sluníčku. Zničíte tím všechny parazity a jiné breberky.

 

 Potkan a činčilí písek

Koupelna rovná se pro potkana skvělý záchodek. Potkánci se v písku nekoupou a opravdu je pro ně nejlepší se olizovat.

 

 Potkan a koupání

ObrazekPokud máte doma „plavce“, závidím vám. Potkanů, kteří mají rádi vodu, je opravdu málo. Většina to nesnáší (a to i přes to, že jejich divocí příbuzní plavou často, rádi a dobře). Neměli byste je nutit, pokud to není opravdu nutné. A nutné neznamená, že smrdí (za to může špinavý hamak nebo podestýlka a po koupání většinou nevoní nejlíp). Pokud už se pro koupání rozhodnete, napusťte teplou, ale ne horkou vodu, do větší mělké misky (umyvadlo není vhodné). Po té si připravte ručník (a jeden pro sebe preventivně) a šampón (ve zverimexu se prodávají speciální, stojí okolo 100kč, ale často ho nevyužijete). Dále mňamku jako Obrazekkompenzaci. Po té opatrně vykoupeme našeho mazlíka. Celou dobu na něj mluvte a chlácholte ho. Dávejte pozor na uši a očička – ty se vážně nemyjí:-). Poté potkánka pečlivě osušte (ne fénem ani v mikrovlnce nebo troubě). A nakonec přijde mňamka. Upozornění: ať se budete snažit sebevíc, nikdy se jim to nezalíbí a vy skončíte pěkně podrápaný.

 

Pokud máte to štěstí a máte doma plaváčka, dávejte vždy pozor, aby se neutopil (např., v záchodě nebo v bazéně) a aby nepromrzli. Pokaždé by měli mít něco, na co mohou v pohodě vylézt (bacha, aby se to nepřevrhlo)

 

Potkan a stříhání drápů

Potkani mají opravdu ostré drápky, ale pokud je dostatečně pouštíte a mají v kleci větve, tak jim určitě nepřerostou. Pokud se i tak rozhodnete pro stříhání, buďte velmi opatrní. Mají malinké tenké drápky, které se velmi špatně stříhají. Navíc nesnášejí pevné uchopení. Já je stříhala manikýrkami a vždycky mi jí někdo přidržoval. Hlavně jim pevně držte nožičku, abyste je nestříhli. Stříhejte pouze průhledné konce, nikdy ne růžové (to je prst). Pokud omylem stříhnete do prstu okamžitě vydezinfikovat. Jestliže má váš potkánek tmavé drápy nebo vy nejistou ruku, zajděte radši k veterináři. Už jsem je zkoušela i brousit, což taky neuspělo. Na internetu jsem našla, že pokud připevníte jemný smirkový papír na prkno, po kterém musí lézt nahoru nebo dolu, obrousí si drápky. Já to hodlám na jaře zkusit.

 

Potkan a drbání

Každý potkan se drbe, to ovšem ještě neznamená, že je něco špatně. I vy se drbete „jen tak“. Pokud se začne opravdu hodně a často drbat, zkontrolujte, zda nemá breberky nebo nějakou kožní nemoc. V případě breberek odblešíme (něčím jemným, potkani jsou na to opravdu citliví) a případě nemoci okamžitě navštívíme veterináře. Můžu vás ale ujistit, že většina kožních parazitů se na člověka nepřenáší a většinou ani na jiné druhy zvířat (viz. Sekce nemoci)

 

 Potkan a záchodek

ObrazekPotkani obvykle chodí jen do jednoho místa, tudíž by nemělo být těžké je na něj naučit. Mně se to nepovedlo. Pokaždé mi ho odsune pryč. Měli byste ho dát na místo, kam obvykle chodí. Měl by být dostatečně velký se zadní vyšší stěnou. Také byste do něj měli dát trošičku podestýlky z místa, kam chodí. Pokud pouštíte potkánka na delší dobu ven, měl by mít vlastní záchodek ještě někde v každém pokoji, kde se zdržuje. Moje Nessie to nikdy nepotřebovala – chodí do klece, což jsem jí neučila, takže neporadím jak na to.

 

 Potkan a pelech v pokoji

Málokterý potkan chodí dobrovolně odpočívat do klece. Většinou si udělají někde pelíšek, kam si natahají vše, co se jim líbí. Většinou to bývají kapesníky, různé papírky, účtenky, ale já už tam také našla dvě stovky:-) Pelíšek si většinou dělají v úzkém prostoru tam, kde proudí teplý vzduch (např. za stolem u topení, za počítačem, nebo za skříní). Pokud se potkan rozhodne mít svůj pelech za skříní, zabraňte mu v tom. Špatně se bude vyndávat a cokoliv si tam zatáhne (a většinou je to něco, co potřebujete) špatně budete hledat. Snažte se jí udělat pelech tak, abyste k němu měli přístup i vy. Když jim nechcete udělat pelech vy, udělají si ho sami. V tom jim hold nezabráníte:-). Navíc to má i výhodu. Když jí budete hledat nebo budete hledat něco vy, většinou to najdete v pelechu.  Tento pelech byste ovšem měli uklízet taky a to radši i několikrát do týdne, protože si tam tahají i jídlo.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kvsiu

(simi, 11. 10. 2013 18:13)

:DD pěkný, spousta zajímavých informací- "preventivně si i vy připravte ručník" :D