Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potkánci mají velmi rychlý metabolismus, proto je nutné je krmit 2-3x denně, ale v menších dávkách. Určitě byste je neměli krmit jenom "domácí stravou". Smažené řízečky, hranolky apod. není opravdu to nejvhodnější. Ovšem je to stejné jako u nás, děsně nám to chutná, ale vůbec to není zdravé. Občas si něco nezdravého ukradnou a občas neodoláme a dáme jim sami. Pokud je to opravdu jen občas a v malých dávkách, neublíží jim to.

Obrazek Vždy kupujte krmivo pro potkany nebo myši. Nikdy ne pro křečky, činčily ani fretky. Potkan je všežravec a potřebuje mimo rostlinné stravy i tu živočišnou. Živočišná složka se sice dá nahradit sýry (ne tavenými), jogurty nebo kouskem kuřecího, neodhadnete ovšem potřebné množství. Já mohu doporučit granulované krmivo. Z vlastní zkušenosti vím, že pokud jim dáváte sypané, sní jen to, co jim chutná nejvíce. Ostatní buď nechají nebo brzy zjistí, že když ho schovají, dáte jim nové. Takže vy se spokojeně chválíte a nakonec vše najdete při čištění klece.

 

 Pokud se přeci jen rozhodnete pro domácí stravu, buďte opravdu opatrní. Snadno jim tato strava zachutná a nechají se s radostí překrmit. Zde jsou potraviny, které jsou pro ně vhodné: vařená rýže a těstoviny, tvrdý sýr, jogurt, tvrdý chléb. Hlavně to nepřehánějte s živočišnou složkou, potkani jsou hlavně „cukrožravý“ (což se projeví na jejich náchylnosti k bonbónům, lízátkům a jiným sladkostem).

 

Další důležitou složkou je ovoce a zelenina. Mohou jíst v podstatě cokoliv. Nedoporučují se ale citrusy, kapusta a nic co není čerstvé nebo mokré. Opatrně také na zeleninu, co by mohla vaše zvířátko nafouknout např.hrášek.

Obrazek

Další složka je hryzátko (minerální blok nebo sépiová kost). Je to dobrý zdroj minerálů, některých vitamínů a potkani si na něm brousí zuby. Na trhu jsou různé příchutě (mně chutnají všechny stejně:-D). Také si dávejte pozor, abyste nekoupili pro ptáky. Asi to nemá vliv, ale jistota je jistota. :-)

 

No a poslední tu máme různé pochoutky. Ty opravdu dávejte jako pochoutky a ne jako krmivo. Dobře poslouží při učení. Máme tu několik možností:

 

Obrazek

 Dropsy – těch je na trhu opravdu hodně. Obvykle jsou doplněny o nějaký ten vitamín a lecitin. Potkánci  je mají opravdu rády. Podle mých zkušeností jim více chutnají ty ve tvaru fazole než ty ve tvaru kapek. Nevím proč, ale všem mým zvířátkům chutnají mnohem víc. Já osobně kupuji dropsy od Mlsouna, který má opravdu hodně příchutí.

 

 

Obrazek

Plněné polštářky - ovocné polštářky, které chutnají dokonce i mému bratránkovi. Jsou sladké a potkánci je milují. Prodávají se v různých příchutích. Já kupuji Fruit Crossys od Vitakraftu.

 

 

ObrazekTyčinky – kukuřičné tyčinky v kyblíku s různou příchutí nejsou zrovna oblíbenou stravou mojí Nessinky, za to osmákům a pískomilovi opravdu chutnají. Tyto jsou od Vitapolu.

 

 

 

Ovocně medové špalíčky – tyto špalíčky se skládají z obilí, ovoce a jsou Obrazekslepeny v medu.Zavěšují se do klece. Doporučuji ne zrovna do dostupného místa, aby se trochu namáhali (zase opatrně, aby nespadli) Myslím, že jim to určitě bude chutnat, ale ještě jsem je nevyzkoušela.

 

Obrazek Kapsičky pro kočky – to bych ani tak nenazvala pochoutkou, protože nahrazuje potkanovi jedno jídlo. Přesto by je ale neměl dostávat pořád a to přes to, že jim tyto kapsičky moc chutnají. Cena se pohybuje od 8 do 20 korun (podle značky). Já jsem nedávno zkoušela Kitekat a mojí Nessie chutnal nejvíc (nestačila žvýkat a:-)). Mám zkušenost i se značkou Felix, která docela ušla, ale je dražší, a Whiskas, kterou by sice kupovali kočky, ale moje Nessie se na něj maximálně divně tvářila:-). Po pravdě to opět záleží na chuti konkrétního potkánka.

 

U potkanů ovšem neplatí, čím dražší jídlo, tím lepší. Já jí kupuji krmení za 40 korun a má ho radši než sypané za stovku.

Nedávno se mé potkanici podařilo narazit si zápěstí. Potkánci bývají velmi aktivní a rádi skáčou. Těžko odstraníte všechny nástrahy. Proto je dobré dávat jim dostatek minerálů (hlavně vápník a fosfor) a to nejen v hryzátku. Dají se koupit - nevím jak ve zverimexech, ale u veterináře určitě - nebo jim do jídla můžete strouhat sepiovou kost (doporučuji smíchat s jogurtem nebo něčím jíným, protože sami od sebe to nesní).

 

 Nic se ovšem nevyrovná jogurtu a jesence (viz.oblíbené jídlo - Jesenka v sekci videa)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář