Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pořízení nového přírůstku by si měl každý dobře rozmyslet. Potkani se obvykle dožívají 1-2 let, ale někteří i pěti. Potkan není křeček a určitě mu nestačí dívání se přes mříž. Potřebuje pohyb, starost a pomazlení.

Zde uvádím několik hledisek, podle čeho vybírat.:-)

 

Hadař x zverimex x chovatel

       Hadař – asi každý (nebo spíše každá) by se při pohledu na akvárko plných roztomilých „myšiček“ (a hned vedle v terárku had) smiloval a chtěl aspoň jednoho/jednu zachránit. I když já bych si nejradši vzala všechny a hadici krmila mraženým kuřecím, nedoporučuji to. V akváriu se totiž množí potkani mezi sebou a to výrazně zvyšuje jejich náchylnost k nádorům a jiným nemocem.

      Zverimex – všude se dočtete jen samé nelichotivé věci. Ale asi každý začíná zde. Zde se také množí mezi sebou, i když o není tak hrozné. Také se tu často vyskytují různí parazité (nejvíce asi svrab, který si přinesla i moje Nessie).  Také mohou být vyplašená a nekamarádská, ale opravdu spíše záleží na zverimexu. Težko nějaký doporučit, ale určitě bych nejdříve obhlídla více zverimexů. Pokud vidíte, že si prodavači se zvířaty hrají nebo si jsou ochotný s vámi o nich povídat, nejspíše se o ně aspoň trochu starají. Jejich největší plus je dostupnost.

      Chovatel -  určitě nejlepší volba, pokud vám jde o povahu a zdraví potkánka. Chovatel vás se všemi seznámí a to včetně rodokmenů a očekávané povahy. Poradí vám s chovem a nechají kontakt pro případné otázky nebo problémy. Nevýhodou je nedostupnost v menších městech. Většinou si pro ně musíte dojet (určitě s sebou vezměte přepravku – žádnou krabičku) a cesta do nového domova by nemusela být příjemný zážitek.

 

Ať si vybrete jakkoliv, určitě byste měli ohlídat následující:

-          Zvířátko by mělo být čilé. Nemělo by se krčit v koutě a třást se strachy.

-          Nemělo by být špinavé. Samozřejmě tím nemyslím piliny na čumáku, ale čistý konečník a okolí očí a nosu.

-          Naježené chlupy nebo línající srst je známkou nemoci.

-          Nemělo by být agresivní. Útočit na ostatní potkany nebo na ruku chovatele (pokud je to prodavač je možnost, že se zvířátkem v minulosti špatně zacházel)

 

Klučina x holčina

Těžko říci, který je pro vás ten lepší. Nikdy totiž nezáleží jen na pohlaví, ale hlavně na povaze konkrétního jedince. U všech ale platí, pokud se jim dostatečně věnujete, budou to ti nejvěrnější kamarádi jaké si jen umíte představit.

Kluk – obecně bývají kluci mazlivější a také línější (to může vést k obezitě). Také bývají větší (mohou mít až kilo) a jsou více cítit. Pokud se však dobře staráte o jeho hygienu, neucítíte vůbec nic. Lépe se ale ochočí a lépe se učí. Také se u nich tolik neprojevuje puberta. Spoustu lidí ale odradí viditelné větší genitálie. Pokud je to to jediné, co vás odrazuje, dají se vykastrovat. Jestli se pro kastraci rozhodnete, předem si zjistěte zkušenosti veterináře. Odpovědi tipu „my zvládáme vše“ jsou nepřijatelné. Nebojte se ptát – kolik již kastroval potkanů (případně jiných mladých hlodavců) a hlavně kolik jich to v pořádku přežilo. Jestli se na vás veterinář oboří, je to blb a hledejte jinde. Můžete se zeptat někoho, kdo už má zkušenosti.

Holka – obecně jsou aktivnější, hravější a potřebují více času. Jsou menší bez náchylnosti k obezitě. Musíte se ovšem připravit na pořádnou pubertu a na jaře na mateřské pudy. I tak jsou to ovšem největší zlatíčka. Dokáží si s vámi hrát neuvěřitelně dlouho a nepřestane je to bavit a ani vás. To ovšem neznamená, že se s vámi nebudou mazlit. Také jsou ale nálodovější – někdy hraví, někdy mazlivý a někdy zase prospí celý den.

 

Jeden x dva x více

Jeden/jedna – potkani jsou velmi společenská zvířata, a pokud se o ně dostatečně nestaráte, budou velmi trpět. Jestli je ovšem denně pustíte na dvě hoďky z klece a budete si s nimi hrát a mazlit se, určitě trpět nebudou. Svoje smečku si udělají z celý vaší rodiny a i přátel, co za vámi častěji chodí. Úplně si vás omotají kolem prstu.:-)

Dva/dvě/pár – je asi nejlepší volba pro ty, co nemají čas každý den. Potkánci si spolu vyhrají sami, ale zvyknou si i na vás jako člena své smečky. Navíc nic není lepšího, než pozorovat dva skotačící potkánky. Otázkou zůstává, jestli dva kluky, dvě holky nebo pár. Předem nedoporučuji pár, pokud nechcete samce kastrovat, nemáte stálý odběr mláďat (4-6krát do roka 10-14 mláďat – to vám žádný zverimex nevezme a nechte si narážky na hady:-P) nebo je nebudete držet odděleně. Také samička nepřežívá dlouho vyčerpávající porody. U dvou kluků je pravděpodobnost, že se neshodnou trochu vyšší než u holek. Spousta chovatelů ale chová kluky společně bez problémů.  Nejlepší asi je vzít si dva brášky stejně staré. No a pak jsou tu dvě slečny. I u těch je jistá pravděpodobnost, že se neshodnou. Pokud si nepořídíte dvě najednou (tím myslím stejně staré), měli byste je seznamovat na nějaké neutrální půdě. Určitě je hned nedávejte k sobě a pro jistotu můžete použít dvojité pletivo mezi nimi (to samozřejmě platí i u kluků a párů). Vždy ale pečlivě vymyjte klec, než je ubytujete spolu.

Více – zde byste vždy měli mít oddělená pohlaví (stačí dvě klece – jednu pro samce a druhou pro samice). Samozřejmě můžete mít pouze samce nebo pouze samice, to záleží pouze na vás. Tito potkani jsou asi nejšťastnější, ale nejmíň si zvyknou na vás. Těžko je něco budete učit.  Na druhou stranu vás „skoro vůbec nepotřebují“. Budou si s vámi hrát, občas se pomazlí, ale když si s nimi pár dní nepohrajete moc vadit jim to nebude.

 

Vždy platí: 2 potkánci jsou dvojnásobná starost, ale čtyřnásobná radost:-)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

:-)

(yarin, 1. 3. 2010 20:06)

koukam koukam a moc pěkne to tu máte slečno:-)taky mam pár hlodavcu muzu taky poradit:-D
...asi sem budu chodit časteji:-)zatim papa