Jdi na obsah Jdi na menu
 


Někteří jsou zastánci tzv. volného pobytu, to je chování bez klece. Nevím, jestli to můžu doporučit. Podle mě by každé zvířátko mělo mít svoje zázemí. Tak nebo tak si stejně někde vyrobí svoje hnízdečko (většinou za stolem, u topení) a tam si natahají různé papírky, hadříky a jídlo.

Klec

Předem upozorňujObrazeki, že akvárium není v žádném případě vhodné pro chov potkanů. Zvířátko nemá tolik potřebný prostor na hraní a prolézání. Navíc zde necirkuluje vzduch, takže v létě se může potkánek přehrát. A také bude více zapáchat.

Mnohem lepší řešení je akvárium s nahoře přidělanou klecí.  Pokud ještě naplníte akvárium do půli pískem, bude se moc potkan zvesela zahrabávat (což mají doopravdy rádi). Navíc se zde dají snadno přidělat větve, hamak, žebříky, a patra.

Další variantou je klec.  Doporučuji klec do výšky. Potkánci jsou spíše „výškoví“ tvorové a ne zemi netráví moc času. Radši mají patra, kde s oblibou odpočívají. Určitě by ale neměla mít velké rozestupy mezi mřížemi maximálně 1-1.5 cm, jinak by vám snadno utekli. Rozměry klece se dají těžko určit. Pokud je ale dostatečně venčíte, nemusí být extra velká. Já mám rozměry 50x50x120cm a bohatě stačí.

 

Podestýlka

Dnes už je ve zverimexu opravdu velký výběr a záleží jen na vás, co si vyberete.

Piliny - jsou sice nejlevnější, ale také nejméně doporučované. Práší, skoro nesají moč a rychle zapáchají. Navíc bývají málo upravované a zvířátko z nich může snadno dostat alergii nebo svrab (stejné platí u sena – potkani ho nepotřebují a  ani ho nežerou – i když to občas zkusí a většinou ho vyplivnout nebo vyzvrací)

Hobliny – nikdy a nikomu! Žádnému zvířátku hobliny nedávejte. Jsou moc jemné a dostanou se jim do očiček a nosu a mohou způsobit vážné záněty. Prostě nikdy!

Granulovaná podestýlka – někteří jí chválí, jiní zamítají. Já jí u potkana nikdy nezkoušela, ale moji bratránci mají králíka, kterému za začátku dávali tuto podestýlku. Sice prý výborně sála moč a vůbec nezapáchala, ale jak králík chodil pořád na stejné místo, rozpadla se a on ji zadupal tak dokonale, že ji nešlo uklidit. Potkani také chodí většinou na jedno – dvě místa, ale nedupou. Myslím, že by se ale stejně za čas rozpadla. (pokud máte s touto podestýlkou zkušenosti u potkana, budu ráda, když zanecháte komentář)

Dřevěné lupínky – jsou takové malé čtverečky z měkkého dřeva. Opravdu dobře sají moč a dlouho nezapáchají. Na rozdíl od granulí se nerozpadají. Jedinou nevýhodou by mohla být cena. Pokud se to ale spočítáte tak piliny stojí cca 20kč/kg a tyto lupínky (stejně jako granule a kukuřičná podestýlka viz.níže) stojí cca 100kč/10kg. (dají se koupit i za 300kč/40kg) Vychází nám, že vlastně o polovinu vyděláme. Musíte jen na začátku více investovat, ale potom nemusíte pořád běhat do krámu.

Kukuřičná podestýlka – má stejné vlastnosti jako dřevěné lupínky. Já používám tuto podestýlku s kombinací kočičince (to je taková prevence nebo spíše zvyk). Osobně jí doporučuji alergikům (ať už potkánkům nebo majitelům)

Kočičinec – určitě bych nepoužívala jako samostatnou podestýlku. Můžete ho ovšem použít jako spodní vrstvu nebo do rohu či záchodku, kam chodí potkánek čůrat.

Vybavení

Potkánci potřebují opravdu spoustu věcí k zábavě. Sice spí až 20 hodin denně, ale jakmile se vzbudí, jsou velmi čilí a rádi šmejdí. Proto by měla být klec podle toho řádně vybavená a jednou za čas přidat Obrazekněco nového. Samozřejmostí je napáječka s vodou (misku nedoporučuji, určitě jí totiž převrhnou nebo do ní nahází podestýlku). Dále je důležitá miska na jídlo. Já používám závěsnou s bidýlkem původně pro ptáky. Opět je výhoda v tom, že ji nepřevrhnou. Tyto dvě věci by měly být na dostupném místě. Klec by měla dále obsahovat nějaké větve, dostatečně silné, aby po nich mohli lézt a ohryzovat je. Dále například žebříčky (dřevěné nebo z pletiva), roury (ty milují) a hamak. Ten je opravdu důležitý. Jakmile jim ho jednou dáte, budou v něm vždy spát. Nemusíte ho rovnou draze kupovat - stejně ho po čase rozeberou. Stačí kapesník a čtyři spínací špendlíky (na obrázku je můj z rifloviny). Hamak byste měli umístit jako nejvyšší patro. Také potřebuje každý týden prát (tahají si do něj veškeré jídlo), tudíž se hodí aspoň dva. Dlouho jsem si lámala hlavu jaká dát patra. Plastová vám za chvilku rozkoušou, dřevěná nasáknou močí, z drátěných mají otlaky. Pak jsem na jednom webu našla patra z dlaždic a myslím že to je výborné řešení, které určitě využiju při jarním předělávání klece. Dále už je to jen na vaší fantazii. Níže vám dám inspiraci z mojí klece.

 

Závěsná koule na zeleninu

ObrazekKoule z drátů a s řetízkem na přivázání není úplně nutná. Zaměstnáte tím ovšem vašeho potkánka a pro obéznější jedince je to dobrý zdroj pohybu. Sem můžete dávat ovoce, zeleninu, suchý chleba nebo třeba kapesníky. Dávejte ale pozor, aby vždy šli vytáhnout. Potkani bývají dosti vyčůraní a po chvíli neúspěšného snažení, se vám na to klidně vyprdnou. Já jsem po 4 neprospaných nocí sundala dole zvoneček - můžu jen doporučit:-)

 

ObrazekPlastový košíček

Není těžký na výrobu a potkánci si v něm rádi odpoledne schrupnou. Stačí vám plastová miska s dírkami na stranách (já jí mám z Tesca, cena okolo 15Kč) a provázek. Pokud máte svislé mříže na kleci (což nedoporučuji kvůli nemožnosti šplhání, i když moje Nessie se to v minulé kleci naučila a vypadala při tom kouzelně:-D), budete si muset trochu pohrát, ale chytrým hlavičkám to určitě nebude dělat problém.

Návod: Protáhnete dírkami provázek a přivážete ke kleci. Na protější straně opět protáhnete provázek (tentokrát delší) a přivážete výše ke kleci. Pokud je návod nejasný z obrázku určitě pochopíte:-P.

 

ObrazekZavěšená čepice

Název mluví za vše. Prostě vyřadíte jednu čepici a připevníte jí spínacími špendlíky na klec. Nic těžkého a potkánek si ji brzy „upraví“ a zamiluje. Nejlepší je pro ně v chladnějších večerech.

 

 

Krabice s hlínou nebo rozstříhaným papírem

To by nemělo být stálé vybavení ubikace. Ale potkani opravdu milují hrabání a příležitostná krabička jim udělá opravdu radost. Pokud se ale rozhodnete pro hlínu, připravte se na koupání a spoustu škrábanců (není to zrovna oblíbená činnost, většinou se myjí sami a nepotřebují k tomu  vodu ani činčilí písek, ten spíš poslouží jako záchodek:-P)

 

Krabička s překvapenímObrazek

Stačí vám rulička od toaletního papíru, nůžtičky a nějaká voňavá dobrůtka. Ruličku z každé strany 4krát nastřihněte a udělejte pár otvorů. Dejte do ní mňamku a ohněte konce ruličky tak, jako je to u dna krabic. Podávejte jako pochoutku.

 

Tunel

ObrazekOpět nic těžkého na výrobu. Stačí dva kelímky od jogurtu a vyřazená (nejlépe froté) ponožka. Z kelímků odstřihneme vršek. Vytvoříme tím dvě kolečka. Z ponožky odstřihneme prsty. Nyní dáme kolečko z kelímku na jeden konec ponožky, ponožku přehneme přes kroužek a zašijeme ho do ní. Totéž uděláme na druhé straně. Nyní stačí jen zavěsit.

 

Běhací kouleObrazek

Dobrý kompromis mezi běháním a „neotravováním“ vás.  Potkánky to sice nebaví tolik jako lezení, ale proběhnou se. Moje dělala ze začátku herečku, ale brzy si uvědomila, že lepší něco než nic:-) Řekla bych, že tato koule se hodí pro ty, co velmi bojí o kabely a nemají zrovna čas hlídat.

 

 Domek a kolotoč

Ty v podstatě nebudete potřebovat. Potkani si moc na ně nepotrpí (výjimky samozřejmě existují). Určitě jim ale nedávejte domeček nebo jiný úkryt první měsíc nebo dva. Naučí se do něj schovávat při každém Obrazekhlasitějším zvuku a budou se bát. Moje Nessie sice domek má, ale už si do něj neschovává ani jídlo. Než se rozhodnete pro kolotoč, radši si nějaký půjčete. Kdyby se to všemu miláčkovi zalíbilo, nebojte se do jeho koupě investovat. Plastový za chvíli zlikviduje (a to s každým kolotočem rychleji) a za čas se vám to pěkně prodraží. Také nekupujte s mřížemi (a to ani když do nich dáte papír nebo něco podobného). Můj křeček si na něm zlomil tak nešikovně nohu, že mu jí málem museli vzít. A věřte, že když už to přežije, tak účet za veterináře nepřežijete vy:-D. Doporučuji tedy kolotoč dostatečně velký (průměr 18-20cm) s velmi jemným pletivem (viz.obrázek). Dá se sehnat ve zmerimexech nebo na internetu (stránku mám v odkazech).

 Dále se dají využít provazové žebříky, lana nebo roury. Opravdu vše záleží na vaší fantazii:-)

Další návrhy na hračky opravdu ocením. Myslím, že se jich dá opravdu vymyslet spousta.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: super

(Terka, 3. 3. 2012 19:30)

bezva stránka