Jdi na obsah Jdi na menu
 


Potkánci potřebují volný pohyb nejen po kleci. A určitě jim nebude stačit ohrádka ani běhací koule. Nejdřív byste je měli pustit na nějaké ohraničené místo. Já jsem jí nejdřív pustila na postel (dávejte jí nejdřív na ručník, protože za začátku se bude počůrávat). Zde jí můžete učit prvním návykům jako třeba neokusovat povlečení, plyšáky, polštáře a třeba i kabely. Je to zdlouhavá práce, která potřebuje trpělivost. Není to tím, že by to nechápali, ale ze začátku vás budou testovat. Také je zde můžete učit na zavolání (konkrétněji v sekci chování a učení).

 

Potkáni se také velmi rádi nechají nosit na rameni (doporučuji delší rukávy a rolák – pěkně škrábou). Takto je můžete nosit po bytě nebo i ven. Pokud je chcete tahat takto ven, neberte je hned napoprvé na dlouhou procházku. Mohli by se polekat nových pachů, zvířat, prudkých pohybů nebo hlasitých zvuků (např. auta). Než je vezmete poprvé ven, zvířátko by se vás už vůbec nemělo bát, mělo by vám věřit a přiběhnout k vám (nebo aspoň zpozornět při zavolání). Já svojí vzala ven poprvé po měsíci. Nejdřív je vezměte např. na zahrádku nebo dvorek. Mějte u sebe vždy přepravku (ať už batůžek nebo pevnou)! Chvilku je nechte rozkoukat, potom zkuste opatrně chodit, třeba i trochu povyskočit nebo se prudčeji otočit. Takto to dělejte aspoň 10x než je vezmete na delší procházku. Rada: nehrbte se ani neohýbejte krk, když je nosíte. Oni se uvelebí sami.

 

Potkany lze při troše trpělivosti naučit na vodítko. Bohužel se pro ně nedělají žádné popruhyObrazek (i když najdete na internetu, ale ty se hodí pro větší potkany). Učit je musíte už od malička, protože to nemají rádi a musí si na to zvyknout. V dospělosti je už na vodítko nenaučíte. Já si svoje popruhy ušila sama z kaniček. Můžete použít tvar H nebo pokud nechcete, aby měla něco kolem krku (na což si opravdu blbě zvykají), můžete použít tvar jako já viz. foto.  Do otvorů se dávají nožičky:-).

 

 

Dále můžete pouštět potkánka ven. Já ji pouštěla párkrát na zahradě, ale nikde ne úplně venku. Zde platí dvojnásobná obezřetnost. Je to opravdu risk. Potkánek vám může utéct (a to je pro něj jistá smrt) nebo se může nakazit nějakým parazitem. Měli byste to opravdu zvážit a být velmi opatrní. Nejdřív ho pusťte do ohrádky (potkánci šplhají, takže jí něčím překryjte např. sítí proti hmyzu). Sledujte, jak se chová, jestli nepanikaří nebo se nesnaží prohrabat ven. Určitě se jim to moc líbit nebude, ale reakce by neměla být přehnaná. Dále sundejte síť a vlezte si k nim (pokud to jde). Pokud si myslíte, že už by to mohl zvládnout, dejte si ho na rameno a lehněte si. Potkan se nejdřív bude bát (samozřejmě existují výjimky). Moje nejdřív lezla po mně, poté zkoušela lézt po zemi. Vždycky popoběhla a zase se vrátila. Nakonec to zkoušela dál, až normálně běhal. Já za ní běhala, a když běžela špatným směrem, dala jsem před ní ruku a ona po ní vylezla. Vždy ale dávejte pozor, aby poblíž nebyla žádná jiná zvířata. Nikdy také nepouštějte více potkánků pokud si nejste jistí, že je určitě nepochytáte (také myslete na to, že se tam může ukázat třeba kočka, a ta nepočká, až si je všechny pochytáte). Také kontrolujte, aby nikdy nic nejedli (ani hmyz, hlínu a pokud je něco chemicky ošetřeno, tak ať se k tomu nepřibližují). Nakonec doma zkontrolujte, jestli nemají klíšťata nebo jiné breberky.

 

Jakékoliv rady a vlastní postřehy pište prosím do komentáře. Pomůžete tak mě i ostatním.

Děkuji.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Dovolená

(Alex, 17. 11. 2020 11:08)

Dobrý den můžu se zeptat co dělat z potkanem když jedu na dovolenou. Mohu ho vzít ssebou a nebo je lepší ho nechat doma?